Monserrat Washburn, New York şehrinde bulunan St. John’s Üniversitesi’nde Teoloji ve Dinî Çalışmalar bölümünde bir öğretim görevlisidir. Hristiyanlıkta Evlilik, Hristiyan Perspektifleri ve Hristiyan İnancında Hz. İsa gibi konular üzerine dersler vermektedir. St. John’s Üniversitesi’nde Teoloji Masteri’ni tamamlamıştır. Aynı zamanda, Filipinler Üniversitesi’nde Anatomi alanında bir Master derecesi daha vardır. Sayın Washburn Kuzeydoğu Queens Katolik ve Musevi İlişkileri Konseyi’nin bir üyesi olup, daha önceleri sekreter ve editör olarak da konseyde görev yapmıştır.

” Bir Hareket olarak, Türk devletinin bir temsilcisi olarak, Hizmet’in yapmış olduğu en ufak bir şey bile, onun dünyadaki imajını sarsmaktan ziyade, aslında, onun dünyadaki itibarını yükseltmiş oluyor, böylece diğer ülkelerin de daha çok saygısını kazanmayı sağlıyor. Bu, Türkiye’nin diğer ülkelerle, ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan daha çok bağlantılar kurabilmesini kolaylaştıracak bir şeydir. Türkiye’nin dünyadaki yerini aşağılara çekmek yerine daha yükseklere taşıyacaktır. Bu yüzden, halihazırdaki hükümetin neden Hizmet Hareketi’nin karşısında durduğunu anlayabilmiş değilim.”

” Dinlerarası diyalog konusunda, bu tür diyalogların içerisine girmenin, Müslümanlar için Musevîler ve Katoliklerden bile daha büyük önem taşıdığını düşünüyorum, çünkü en fazla yanlış anlaşılmalara maruz kalan kesim Müslümanlar olmuştur. Bu yüzden de, dinlerarası ilişkiler oluşturmada ön saflarda yer almak zorundadırlar.”

” Hizmet Hareketi’nin gerçekten takdir ettiğim yönlerinden birisi, hedefine yalnızca Türkiye’yi almıyor olmasıdır. Hizmet Hareketi hakkında bir şeyler öğrenmek üzere Türkiye’de bulunduğumuz zaman da, Hareket’in, tabii ki, yerel anlamda yardımlarla başladığını fakat çok geçmeden dışa da açılmaya başladığını öğrendik. Başa gelen bir felakette, meydana gelen bir krizde, nerede olursa olsun, onları ön saflarda görebiliyorsunuz.”