Monserrat Washburn, New York şehrinde bulunan St. John’s Üniversitesi’nde Teoloji ve Dinî Çalışmalar bölümünde bir öğretim görevlisidir. Hristiyanlıkta Evlilik, Hristiyan Perspektifleri ve Hristiyan İnancında Hz. İsa gibi konular üzerine dersler vermektedir. St. John’s Üniversitesi’nde Teoloji Masteri’ni tamamlamıştır. Aynı zamanda, Filipinler Üniversitesi’nde Anatomi alanında bir Master derecesi daha vardır. Sayın Washburn Kuzeydoğu Queens Katolik ve Musevi İlişkileri Konseyi’nin bir üyesi olup, daha önceleri sekreter ve editör olarak da konseyde görev yapmıştır.

” Şunu da gururla söyleyebilirim, Hizmet’in, benim doğduğum ülke olan Filipinler’in güneyinde bir okulunun olmasından dolayı minnettarım. Anladığım kadarıyla, Hristiyanlarla Müslümanlar bir arada okuyorlar bu okulda ve başarılı olup gelişiyorlar. Bir arada yaşamayı öğreniyorlar. Bunlar yeni yetişen genç nesiller. Öyle ümit ediyorum ki, bir takım dinî bağlılıkların, dinî kültür ya da farkların bir kenara bırakıldığı böylesi ilişkiler, toplumdaki büyüklere ve yetişkinlere de sirayet edecektir.”

“… Hizmet Hareketi halkın tabanından gelişen bir oluşumdur ve idealleri ve fikirleriyle ona öncülük eden şahıs da sayın Fethullah Gülen’dir. Hizmet etmeye, eğitime, dinlerarası ilişkilere, özgürlüğe, ama özellikle bütün insanlara karşı bir farkındalığı meydana getiren eğitime dair fikirleri.. işte Hizmet Hareketi’nin bir parçası hâline gelen fikirler bunlardır. Sizlerde var olan ahenk, uyum, özgürlük, eşitlik ve barış arzusu, bunların hepsi belli hizmetler şeklinde kendini gösterdi. Barışı inşaa etme konusunda hakikaten kararlı olduğunuzu ispat edebilmek için bir şeyler yapmanız icab ediyordu ve sonuç olarak bu hizmetler ortaya çıkmış oldu.”

” Nerede bir ülke, bir millet, nerede ihtiyaç sahibi insanlar varsa, bana öyle geliyor ki, Hizmet Hareketi o insanlara yardım etme düşüncesini taşımakta bile ilkler arasında yer alıyor. Bu çok takdir edilesi bir şey. “