Prof. Dr. Brian L. Desbiens, Eğitimde Kalite ve Sorumluluk Ofisi’nin halihazırdaki başkanı olarak görev yapmaktadır. 1988-2004 yılları arasında Sir Sandford Fleming College’ın rektörlüğünü yapmıştır. Kanada içerisinde farklı üniversite ve kolejlerde, gelişim psikolojisi, danışmanlık teorisi ve uygulamaları ve öğretim metodları gibi farklı dersler vermiştir. Prof. Desbiens, aynı zamanda, Başbakan Bilim ve Teknoloji Ulusal Danışma Kurulu’nda görev almıştır. Kanadalı Rektörler Ağı tarafından, çok prestijli bir ödül olan Ömür Boyu Seçkin Hizmet Ödülü’ne layık
görülmüştür.

” Başkalarına el uzatmak Hizmet Hareketi’nin tamamen merkezinde yer alan bir değer olmasının yanı sıra, bu, onu en etkili kılan noktalardan birisidir diyebilirim çünkü böylece insanları olduğu gibi kabul etmektedir. Bu bir kabullenmedir, hepimizin bu dünyada beraber olduğumuzun birkabulüdür. Hepimizin bu dünyada bir misyonu vardır.”

” Sizlerin Afrika’ya, Karayipler’e, dünya üzerindeki bir çok farklı yerlere, o bölgelerin insanlarına hizmet etmek amacıyla gitmiş olmanız, bence, Türk insanının ve Hizmet Hareketi’nin cömertliğini harikulâde bir şekilde ifade etmiş oluyor.”

” Kanaatimce, Batı’daki dünyanın Müslüman ülkelere dair bakış açılarında özellikle kadınların eziliyor olduğuna dair bir izlenim söz konusudur. Oysaki Hareket, kurduğu okullar sayesinde, kadınların eğitimi ve onların kendi ayakları üzerinde durmaları için büyük fırsatlar sunmuştur.”

” Kuzey Amerika’da yaşayan bizler birer at gözlüğü takıyoruz denilebilir çünkü görmüş olduğumuz eğitimde ve okullarımızda hep Batı kültürünü, Batılı değerleri ve sistemleri, Avrupa merkezli görüşleri öğreniyoruz. Yani, Türkiye gibi bir ülkenin, böyle bir hareketle, bütün sınırların ötesine açılması bizim alışkın olduğumuz bir şey değil. Hal böyle olunca, hiç bir söz ya da işaretin başaramayacağı bir şekilde, bu yapılanlar karşısında bizim gözlerimiz ve kalplerimiz de açılmış oluyor; yapılan işler sayesinde ve bu işlerin tam da insanların ihtiyaç duyduğu anlarda
yapılmasıyla oluyor.”