Dr. Louis C. Girard halihazırda Kişi Merkezli Psikoterapi Medikal Kliniği’nde aile hekimi olarak görev yapmaktadır. Montreal Üniversitesi’nde Tıp eğitimini almış ve Aile Hekimliği dalında uzmanlığını tamamlamıştır. 1996 yılından beri, Mac Master Üniversitesi Tıbbî Uygulamalar Eğitim Vakfı’nda kolaylaştırıcı eğitmen olarak çalışmaktadır. Dr. Girard, aynı zamanda, Focolare Hareketi adını taşıyan uluslararası bir barış ve birlik hareketinin üyesidir ve dinlerarası diyalog faaliyetlerinde aktif olarak rol almaktadır.

” Doğrusu ben ve Focolare’deki arkadaşlarım Hizmet’le ilk tanıştığımızda ne kadar çok ortak bağlantımız ve benzerliklerimiz olduğunu farkedince bir hayli şaşırmıştık. Özellikle de dinlerarası diyalog çalışmalarımızın benzerliği kayda değerdi. …”

” Hizmet’in İslam’ı dünyaya nasıl ve hangi yönden tanıttığına bakacak olursak; Hizmet, ılımlı bir İslam modeli takdim ediyor. Bu, köküne ve geleneklerine bağlı, fakat aynı zamanda gelişme-ilerleme, toplumun evrimi gibi ilkeler bağlamında modernliğe, dinlerarası diyaloğa da açık bir İslam modelidir.”

” Bence Hizmet okullarının bu ülkeye getirdiği farklılık, muhtemelen o okullarda, okutulması gerekli müfredatın yanısıra, birtakım değerlerin de öğretiliyor olmasıdır. Bu da muhtemelen o okullardan mezun olan öğrencilerin daha farklı bir kalitede olmasını netice veriyordur. Örneğin o öğrenciler hayatlarını daha bir istikamet üzere yaşıyorlardır.”