Çocuk esirgeme ve refahı alanında 31 yıllık tecrübesiyle tanınmış bir lider olan Patrick Lake, York Bölgesi Çocuklara Yardım Derneği Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. 19 yıl boyunca Timiskaming İlçesi Çocuklara Yardım Derneği Genel Müdür olarak görev yapmıştır. Sayın Lake Ontario Çocuk Akıl Sağlığı Merkezi’nin yönetim kurulu üyesidir. Sosyal Çalışmalar alanındaki lisans ve yüksek lisans eğitimini Windsor Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

“Sayın Gülen’in çok derin bir düşünür olduğu net bir şekilde anlaşılıyor. Ayrıca, eğer son 20-25 yıllık bir süreç içerisinde yazmış olduğu yazılara bakacak olursanız, kendisi Doğu ile Batı’nın görüşlerini örgülemenin daha fazla yollarını buldukça, sahip olduğu düşünce ve felsefenin de gittikçe olgunlaşıp geliştiği de çok açık bir şekilde anlaşılıyor. Hissiyatım odur ki, kendisi çok net bir şekilde, bu dünyayı daha güzel bir yer hâline getirmek amacıyla, bütün hayatını kültürler, inançlar, ülkeler, toplumlar ve, en önemlisi, kişiler arasında köprüler kurmaya adamış bir insandır. Bir insan buna nasıl karşı çıkabilir ki..”

” Sayın Gülen’in yapmış olduğu en güçlü ve, bana sorarsanız, tekrar tekrar ifade edilmesi gereken şeylerden birisi, çok kesin ve kararlı bir şekilde, “Bu yapılanlar İslam inancının bir işi değildir, bunlar teröristlerin işidir,” diyerek, sözümona İslamiyet adına gerçekleştirilen şiddet eylemlerine defaatle ve kuvvetle karşı çıkmış olmasıdır.”

” Bazen, diyaloğa girmenin, başkasını anlama ve onlarla iyi geçinme çabasına girmenin bir anlamda kişinin kendi inancından taviz vermesi anlamına geldiği korkusu olabiliyor insanlarda. Bence Hizmet Hareketi’nin yapmış olduğu şeylerden birisi de, aslında, bunun zıddının doğru olduğunu göstermek olmuştur. Başkalarıyla ne kadar çok etkileşim halinde olunursa, insanın kendi iman ve kişisel inançlarının da o denli güçlü olacağını göstermiştir.”

” Hizmet’in dünya çapında desteklemiş olduğu okullar ağının aynı zamanda bir nevi geçit görevi gördüğünün yeni yeni farkına varıyorum. Örneğin Nijerya’da, ya da Mozambik’te, ya da Sudan’da olası bir kriz anında, halihazırda oralarda okulların olması, o toplumda yaşayan insanları tanıyan ve yaşanan problemi daha iyi anlayan insanların var olması, gelen kaynakların da daha hızlı bir şekilde iletilmesini sağlamış oluyor. Kiminle iletişime geçmeleri gerektiğini zaten önceden bilmiş oluyorlar.”