Dr. Alok Mukherjee, Toronto Polis Hizmetleri Kurulu Başkanı ve Kanada Polis Kurulları Birliği Başkanı olarak görev yapmaktadır. Hem Kanada’da hem de uluslararası camiada iyi tanınan bir insan hakları ve eşitlik savunucusudur ve Ontario İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda, Toronto York Üniversitesi’nde de Güney Asya ve Hint kültürleri ve dilleri üzerine dersler vermiştir.

” Türkiye’de iken, “Şimdi şu kişi ile tanışacaksınız.Aklınıza gelen herhangi bir soruyu onlara sormaktan çekinmeyin, buna Hizmet Hareketi ya da sayın Gülen hakkında var olan herhangi şüpheleriniz, endişeleriniz de dahildir,” sözleriyle karşılaşmak benim için güzel ve şaşırtıcı bir durumdu.İletişime geçme ve cevap verme konusundaki bu iyi niyet çok kritik bir öneme sahip. Çünkü, insanlar birbirlerini birtakım önyargılar, kalıplaşmış fikirler, peşin hükümler ve cehaletten ziyade, gerçek bilgiler ışığında tanımaya başlarsa eğer, kanaatimce, işte o zaman, şimdikinden çok daha gerçekçi bir şekilde, dünya barışı adına ümit taşıyabiliriz.”

” Hizmet Hareketi’nin eğitime olan yaklaşımını bu derece ilginç kılan nokta, böylesi güzel bir ortamda verilen ve iyi bir vatandaş olma düşüncesiyle, iyi bir vatandaşın gerektirdiği özelliklere dikkat edilerek sunulan kaliteli eğitimdir.”

“… bir yandan, karşılıklı anlaşmayı geliştiren diyalog, bir yandan da, meydanlarda bizzat hizmet etmek, örneğin, yoksulluğun azaltılması, yoksulluğun ortadan kaldırılması, kaliteli bir eğitimin uygulanması gibi hizmetler birleştirildiği zaman ve bunu küresel bir çapta gerçekleştirdiğimiz zaman, karşımıza bir çok avantaj da çıkacaktır; örneğin, daha iyi bir dünya inşaa etmek, dünya insanları arasındaki şüphe ve düşmanlık engellerini ortadan kaldırmak, böylece dünyaya bir ahenk getirmek ve, aynı zamanda, İslam dünyası içerisinde sağlam Müslümanlar yetiştirebilmek gibi… “