Michael Swan Kanada’nn önde gelen Katolik gazetesi Catholic Register’ın yardımcı editörüdür. Aynı zamanda, ödüllü bir fotoğrafçıdır. Toronto Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans eğitimini ve New York Üniversitesi’nde de yüksek lisansını tamamladıktan sonra, Çin’de bir üniversitede İngilizce okutmanı olarak çalıştı ve tecrübe kazandı.

” [Fethullah Gülen] geçmişi kullanmaktadır, ancak geriye dönmek için değil, dünyada ilerleyebilmek, geleceğe adım atabilmek için geçmişi kullanmaktadır. Bu önemli bir adımdır. Yalnızca İslam dünyasında değil, dünyanın her bölgesinde insanların karşısına çıkan bir zorluk, bir mücadeledir.”

” Küreselleşmeye dair pozitif bir bakış açısı geliştirme çabası, kanaatimce, Hizmet’in en özgün katkılarından biridir.”

” Hizmet’in düzenlemiş olduğu iftar yemeklerinde de görüldüğü üzere, dinlerarası diyalog ancak gerçek sosyal ilişkilerle başlayabilir. İnsanlar birbirlerini gerçek anlamda tanıyabilmeliler. Birbirlerini önemser hâle gelebilmeliler. Bu bir başlangıç noktasıdır. …”

” Velev ki Hizmet bu tür sosyal programlarını yürütmüyor olsaydı, Birleşmiş Milletler ve yüzlerce binlerce hayır kurumu dahil, bu işe sahip çıkan elbet olurdu. Ancak, her bir gayret, her bir katkı, bu işin içinde hepimiz varız, diyebilmek için bir fırsattır. Ayrıca, İslamiyet ve Müslümanlara dair farklı bir tablo yansıtması bakımından da önemlidir. Her iki tarafta var olan izolasyonu kırması bakımından da önemlidir. Acı ve sıkıntı çeken insanlara ihtiyaçları olan gerçek ve pratik yardımı ulaştırıyor olması bakımından da önem taşımaktadır.”