Doç. Dr. Reid B. Locklin, 2004 yılından bu yana ders vermekte olduğu Toronto Üniversitesi’nde Hristiyanlık ve Düşünsel Gelenek üzerine bir doçenttir. Karşılaştırmalı Teoloji ve Hindu-Hristiyan Çalışmaları’nda çeşitli konular üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Katoliklik, Hristiyan teolojisi ve karşılaştırmalı teoloji konularında dersler vermektedir. 2003 yılında, Boston College’da Teoloji
Doktorasını tamamlamıştır.

“… birincisi, Hizmet’in, ortak değerleri oluşturma konusunda dinin katkısının önemli olabileceğini, daha doğrusu olacağını duyurmasıdır. …”

“… ikinci büyük katkısı ise, uyumun temelinde dostluğun yattığını söylemesidir. Bu bağlamda farklı olan insanların sosyalleşebileceği, arkadaş olabileceği ortamlar oluşturmaya çalışıyorsunuz. Belki de bunun en muhteşem şekilde sembolize edildiği faaliyet Türkiye gezileridir. O gezilerde çok farklı yerlerden insanlar, gayri resmi ve samimi bir havada Türkiye’yi ziyaret etme ve pek çok farklı insanla tanışma şansını elde ediyorlar.”

“… Hizmet’in İslam’ı sunuş şeklinin hikmeti, İslam’ın monolitik bir yapıda olmadığını, çeşitlilik ihtiva ettiğini kabullenmiş olmasında gizlidir. Türkiye de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanında İslam’ın çok farklı anlatımları söz konusudur. Sanırım Hizmet şunu söylüyor, “bizler birer elçiyiz; İslam’a tutulan pek çok mercekten birinin elçileriyiz.” Bu, Müslüman olduğu kadar, tasavvufi de olan, Türk de olan, belli bir sivil toplum vizyonuna kilitlenmiş de olan bir İslam anlayışıdır.”