Georgetown Üniversitesi’nde Teoloji ve Güzel Sanatlar Profesörü olan Prof. Dr. Ori Z. Soltes, teoloji, felsefe ve sanat tarihi üzerine dersler vermektedir. Daha önceleri ise Washington DC şehrinde bulunan B’nai B’rith Klutznick Ulusal Musevî Müzesi’nin müdürü ve küratörü olarak görev yapmıştır. Yazdığı bir çok kitabın arasında, Kutsal İşaretlerimiz: Musevî, Hristiyan ve Müslüman Sanatın Ortak Kaynağı ve Musevî, Hristiyan ve Müslüman Geleneklerinde Mistisizm: Tevhid Arayışı isimli kitaplar yer almaktadır. Din, sanat, edebiyat ve tarih konularında CNN, History Channel ve Discovery Channel kanallarına bir çok röportaj vermiştir.

” Genel olarak Hizmet’i iki yönden sıradışı bir fenomen olarak görüyorum.Birincisi, hareketin yayıldığı alanın genişliği yönüyledir.Nereye gitseniz onunla irtibatlı kişilere ve gruplara rastlamanız mümkündür. … Fakat daha önemlisi, “hizmet” kelimesinin taşıdığı anlam ve Hareketin bu kelimeyi nasıl ifade ettiği. Ve tabi ki hizmet, hizmet etmek demek; ve istisnasız gittiğim her yer, ziyaret ettiğim her okul, beş dakikadan fazla konuştuğum her birey, başkaları için bir şeyler yapmaya karşı benzer nitelikte bir alaka sergiliyor. Diğergamlık.Yardımlaşma.Dünyayı daha iyi bir yer haline getirme.Yani Hizmet hakkında oldukça olumlu bir görüşe sahibim.”

“…. Kısaca onunla [sayın Fethullah Gülen] ilgili izlenimlerimin bir kısmı yazıları üzerindendir.Onun yazılarını, insanları her tür pozitif istikamete yönlendiren yazılar olarak görüyorum. Sokrat ve Eflatun’dan Arabi ve Mevlana Rumi’ye, Einstein’a kadar uzanan çok geniş bir repertuvara sahip ve bunları kendine has üslubuyla birleştirip sunabiliyor.”

“Onu tanımama yardımcı olan ikinci kaynak ise, ondan ilham almış, öğretilerini benimsemiş insanlardır.Tanıştığım bu insanlar, öyle alışılmadık ölçüde pozitif, nazik, mütevazi, ve başkalarına yardım etme ve onlar için bir şeyler yapmaya öylesine kilitlenmiş insanlar …. ”

” …. Ortada bir Hareket, ve bu Hareketin belli dini prensiplerden esinlenilerek açılmış okulları var; ancak işleyişte bunlar seküler okullar. Ve biliyor musunuz? Eğitimle almaları gerekenleri alıyor olduktan sonra, Hizmet’in dünyadaki fedakarlık örnekleri haline geldikten sonra, bu okullara gelen çocukların Müslüman, Yahudi, Hristiyan, Hindu ya da agnostik, ateist veya herhangi başka bir şey olmalarının hiçbir önemi kalmıyor.”