Russell W. Goodman, Harrisburg-Pennsylvania Dünya İlişkileri Konseyi’nin bir yönetim kurulu üyesidir. Supply Chain Brain adlı bir tedarik zinciri şirketinin baş editörü olarak görev yapmaktadır. Daha önceleri, Dış Ticaret Dergisi (Foreign Trade Magazine) ve Savunma ve Diploması Dergisi (Journal of Defense & Diplomacy) yayınlarının baş editörlüğünü yapmıştır. Gazetecilik alanındaki lisans eğitimini Louisina State Üniversitesi’nde, hukuk alanındaki doktora eğitimini de Loyola Üniversitesi-New Orleans’de tamamlamıştır. Aynı zamanda, online ve basılı medya ürünleri geliştirme ve yönetme konusunda da uzmanlaşmıştır.

“Hizmet Hareketi konusunda bir uzmanmışım gibi bir intiba oluşturmak istemem ama Hizmet Hareketi’nin dinler ya da inançlararası diyaloğa büyük bir önem verdiğini biliyorum. Dinlerarası diyalog benim çok ilgimi çekiyor.Harrisburg şehrinde,belediye başkanımıza danışmanlık yapan İnançlararası Danışma Konseyi’nin eşbaşkanlarından biriyim. İnançlararası diyaloğu önemseyen çevrelerde dolaşıp farklı dinlerden insanlar arasında birbirini anlamayı teşvik etmek benim için çok ama çok önemli birşey. Global ölçekte böyle bir işin içine girmiş birisini gördüğüm zaman, onunla bütün samimiyetimle tanışmak isterim. Şunu mutlaka ifade etmem gerekir ki böyle insanlar benim can-ı gönülden desteklediğim bir işi yapıyor.”

” … büyük bir çoğunluğu itibariyle [İslam dünya içerisinde] tanıdığım insanlar …. çok açıklar ve diğer inanç sahiplerine karşı da çok insancıllar. Bu kesinlikle Hizmet Hareketi içinde de tanıdığım insanların ayırt edici bir özelliğidir.”

” Bulunduğu toplumla iç içe olan bütün dini hareketleri alkışlarım. Yani, ister hayır işleri yapsınlar, ister çevrelerindeki eğitim süreçleriyle ilgilensinler, isterse de bulundukları yerlerdeki insanların sağlığını iyileştirme adına birşeyler yapsınlar; eğer bu insanlar bir şekilde çocuklar için çalışıyorlarsa sizin yapmanız gereken tek şey yapılanların iyi birşey olduğunu tasdik etmektir.”

” Hangi kültüre ve dine ait olursa olsun, dünyadaki bütün organizasyonların hayırsever faaliyetlerle meşgul olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Allah bizi yalnızca kendi dinimizden olan kadın ve erkek din kardeşlerimize hizmet etmekten men ediyor. Dolayısıyla, Müslüman kuruluşların Müslüman olsun ya da olmasın herkese yardım eden hayır faaliyetleriyle uğraşmasının olumlu birşey olduğunu düşünüyorum.”