Prof. Dr. Joseph Stoutzenberger, Amerika’nın Philadelphia şehrinde bulunan Holy Family Üniversitesi’nde bir Din Bilimleri profesörüdür. Verdiği dersler arasında Dünya Dinleri, Katolik İnancının Temelleri ve Hristiyan Ahlâk Bilgisi dersleri vardır. Daha önceleri, üniversite kampüsü din görevlisi, lise din dersi öğretmeni ve sosyal hizmetler uzmanı olarak farklı görevlerle gençlere hizmet etmiştir. “İnsanların Tanrı Arayışı: Dünya Dinlerine Bir Bakış” adlı kitabının yanı sıra, Amerika ve Kanada’daki Katolik okullarında okutulan bir çok din dersi kitabı da dahil olmak üzere bir çok kitap kaleme almıştır.

“…. o ilk gün yaşadıklarım ve edindiğim izlenim, bana onlar hakkında çok şey anlatmıştı. Oraya gittiğimde özellikle dikkatimi çeken üç şey olmuştu. Bunlardan ilki göstermiş oldukları misafirperverlikti. ….Dikkatimi çeken ikinci bir nokta da orada bulunan genç insanlardı. …. Üçüncü bir nokta ise, o akşam orada bir sanat sergisi ve bir de sanat gösterisi vardı. … Düşündüm ki, güzellik dediğimiz kavram, kültürler-üstü bir şekilde kendini ifade ediyor. İnsanların inandıkları ya da söylemiş oldukları şeyler üzerine oturup tartışmak da mümkün, fakat onun yerine bir güzelliği sergilemek, bir kültürün diğer bir kültüre sunabileceği harika bir hediyedir. …”

“… Sayın Fethullah Gülen’in yazılarında bir tür maneviyat da hissediyorum. Hareketin beraberinde gelen bir tür maneviyat hissediyorum ve bunu çok önemli buluyorum. Eğer yapmış olduğun işler sağlam bir temele dayanmıyorsa, yolunu kaybedebilirsin ve yapılan işler kalıcı olmaz. İşte bu yüzden de bu koca Hareket’in bütün bir dünya adına harika bir şey olduğu kanaatini taşıyorum.”

” Türkiye’den ve İslam dünyasından barışı ve adaleti savunan bir sesin yükselmesi çok güzel bir şey.”