George Mason Üniversitesi’nde bir Kamu Politikası profesörü olan Prof. Dr. Jack A. Goldstone, gelişmekte olan ülkelerde demokrasi ve istikrarın inşaası için gerekli koşullar, nüfus değişiminin küresel ekonomi ve uluslararası güvenliğe etkisi gibi alanlarda araştırmalar yapmaktadır. 13 kitap ve 140’dan fazla araştırma makalesinin yazarlığını ya da editörlüğünü yaptı. “Erken Modern Dünyada Devrim ve İsyan” adlı kitabı ile Amerika Sosyoloji Derneği Seçkin Akademik Yayın Ödülü’ne layık görüldü. Önceki dönemlerde Northwestern Üniversitesi ve California Üniversitesi’nde de öğretim üyesi olarak görev yaptı.

” Onu [Fethullah Gülen] sadece kitaplarından tanıyorum. Kendisinin çoğulculuğa vermiş olduğu önemi görünce çok etkilenmiştim.”

“İslamiyet ve Hizmet noktasında çok sayıda yanlış anlaşılmaların olduğunu düşünüyorum. Ve ne yazık ki, son zamanlarda Türk hükümetinin Hizmet ve Sayın Gülen’e olan saldırıları ile ilgili Türkiye’den alınan haberler, Hizmet’in de bir şekilde çatışmaya bulaşmış olduğu imajını yansıtmış oluyor, ki bununla uzaktan yakından ilgisi yoktur. …Sayın Gülen’in çalışmalarını okuduğunuz zaman, her daim barıştan, anlayıştan, bilgi ve gelişimden bahsettiğini görüyorsunuz. Çatışmadan çok az bahsedilmiştir ve bahsedildiği zaman da onun nasıl aşılabileceğinden bahsedilmiştir. İnsanlar bunu daha iyi anlayabilseler, çok daha farklı bir bakış açısına sahip olabilirlerdi.”

“Hizmet Hareketi’nin en güzel taraflarından biri de gönüllülük esasına dayalı küresel bir sivil toplum hareketi olmasıdır. …. Kendisiyle aynı idealleri ve inançları paylaşan insanların gayretiyle yürüyen bir harekettir.”

“… Hizmet, davul çalarak insanların dikkatini çekmeye ve onları arkasından sürüklemeye çalışan bir hareket değildir. Hizmet, ortaya koyduğu hayır faaliyetleriyle birlikte takipçi kazanmakta ve takipçilerini de bu hayırların içine çekmektedir.”

” “Hizmet Türkiye için ne yapıyor?” diye sorarsanız… Bence Hizmet, Türkiye’nin tek ilgi alanının Türkiye’den ibaret olmadığını herkese gösteriyor. Hizmet, tıpkı Fransızlar, Almanlar, Çinliler, ve Japonlar gibi Türkler’in de küresel menfaatleri olduğunu, içinde herkesin ileriye dönük planlar yapabileceği küresel bir dünyanın parçası olmak istediklerini gösteriyor. Dolayısıyla, benim Hizmet’e ulaşmam, ve Hizmet’in diğer insanlara ulaşması, Türkiye ve Türkiye’nin dünyadaki rolü adına, dünyaya takdim ettiği kültür mirası adına çok olumlu bir imaj ortaya koyuyor diye düşünüyorum.”