Aktif olarak çalıştığı yıllarda, Prof. Dr. Allen Page, Meredith Üniversitesi Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Öncesinde ise, yine Meredith Üniversitesi’nde, Din ve Felsefe Bölüm Başkanı olarak hizmet etmiştir. Yeni Ahit, Kiliseler Tarihi, Amerikan Hristiyanlığı ve Dünya Dinleri gibi din alanında bir çok ders vermiştir. New York Teoloji Enstitüsü’nde ilahiyat alanında yüksek lisansını ve Duke Üniversitesi’nde de doktorasını tamamlamıştır. Halıhazırda emeklidir.

“Hizmet, İslam’ı oldukça olumlu bir şekilde temsil ediyor. Özellikle 11 Eylül’den beri Amerikan kültürü İslami geleneği bütünüyle anlayabilmek için çabalıyor. Ancak bazen teröristler –aslında öyle değilken- norm olarak kabul ediliyor. Hizmet Hareketi ise İslam’ın bir başka yönünü görmemizde bize yardımcı oldu. Daha barışçıl yönünü..”

” Hizmet Hareketi, benim gibi insanları kendisine çekip desteklerini sağlamada etkili. Zira insanları gerçekten ortak fayda unsuruna götürebiliyor. Dini görüşlerimize bakmaksızın, ortak bir görev bulup başlamak, üzerine birşeyler inşa edip bağlantılar kurmak sürecin bir parçasını oluşturuyor.”

“Gülen Hareketi uzun bir mesafe katetti. İnsanlar nihai gayelerini, hareketin neyi savunduğunu görebiliyor. Sayın Gülen’in bir ilham ve beraberinde bir vizyon sunduğunun da bir gerçek olduğunu düşünüyorum. Geniş bir kültürel altyapı, evrensel ve insani bir boyuttan kaynağını alıyor olabilir. Ancak kaynağını bu altyapıdan alırken aynı zamanda da şahsi olarak -kabulde oldukça mütevazı davrandığı- bir ilham da sunuyor.”

“Yöneltilen suçlamalara karşı sayın Gülen’in kendisini savunması gerçekten zor. Bu, davasını destekleyenler olarak hepimizin onun yaptıklarına desteğimizi ifadede yüksek sesli olmamızı daha zorunlu kılıyor. Zira katkısı çok büyük.”