David Newton emekli bir diplomattır. ABD’nin, Yemen (1994-97) ve Irak (1984-88) büyükelçisi olarak görev yaptı. İslam tarihi ve Arap edebiyatı alanında Michigan Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Uzman olduğu ülkeler Irak, Yemen, Suriye ve Lübnan; uzmanlık alanları ise siyasi dinamikler, demokrasi, tarih, ve dindir.

“Görünen o ki, özellikle Arap dünyasında onu kendi problemlerinden kurtaracak modern, yenilikçi ve eğitime öncelik veren İslami bir bakış açısına ihtiyaç var. Bana göre ihtiyaç duyulan şey tam olarak bilimi, eğitimi işleyen ama her şeyden önce hoşgörüyü salık veren Hizmet Hareketi’nin, Sayın Gülen Hocaefendi’nin düşüncesine çok yakın bir şeydir; çünkü hoşgörü bütün faziletlerin temelidir.”

“Hocaefendi çok mütevazi bir insan, kendisini Hizmet Hareketi’nin merkezine koymuyor. Bu çarpıcı bir şey. Hatta ben bildiğim kadarıyla Hareketin isminin Gülen Hareketi olarak anılmasını da istemiyor. Hizmet Hareketi şeklinde ifade edilmesini tercih ediyor. Kendisinin değil fikirlerinin hareketin merkezinde olmasını istiyor.”

“Hizmet okullarındaki fark ise hoşgörü ve çok önem verdikleri yüksek etik standartlardır. Bu gerçekten göz alıcı bir kombinasyon. Tabi ki bu eğitim hareketinin elitlere yoğunlaşmadığını da eklemek gerek. Yoğunlaştığı insanlar sıradan ve yoksul olanlar.”