Jose A. Valdes Philadelphia Emniyet Müdürlüğü’nde bir dedektiftir. Uzmanlık alanı nefret suçları. Lise öğrencilerinden sistemli nefret suçu işleyen gruplara kadar nefret suçlarını takip, tespit ve adalete teslim ediyor. Toplumun şiddet ve nefret suçlarını farkında olmasını sağlamaya yönelik sosyal girişimleri geliştirdi ve uyguladı. Okullarda, üniversitelerde ve toplum gruplarına nefret suçları konusunda sunumlar yapıyor. Porto Riko Üniversitesi mezunu.

“Okuduklarımdan ya başka insanların tecrübelerinden olsun, şimdiye kadar Hizmet’e dair öğrendiğim her şey olumlu yönde oldu. Başkalarının hareketin kendisi ya da Sayın Fethullah Gülen hakkında gerektiği kadar haberdar olmamaları ise beni şaşırtıyor. Kanaatimce, kendisi düşünce yapısı her alanı kapsayan bir filozof. Sadece bir alana mahsus değil, herkesin ihtiyacını içeren bir düşünce yapısı.”

“Özellikle yardım faaliyeti dediğinizde ülke söz konusu değildir. Yardımın etnisitesi yoktur. Dini yoktur. Kendimizinkinden farklı herhangi bir ülkede bir deprem ya da tsunami olduğunda hepimiz açısını çekeriz. Hangi ülkeden olduklarına bakmaksızın herkese yardımda bulunmak, bence asıl önemli olan bu.”

“Türkiye’de birçok öğrenciyle görüştüm. Ve tabi kendimi evimde gibi hissetmemi sağladılar. Bir sürü fotoğraf çektirdik. Sahip olduğumuz kısa zaman içinde muhabbet ettik. Heyecanları, topluma ve ülkelerine yaptıkları katkı… Okullarını bir çok yarışmada temsil etmekten gurur duyuyorlardı. Kazandıkları tüm ödülleri gördüm. Ve bu bana göre en önemli şeydi. Çünkü eğitim olmadan.. Sayın Gülen’in de bunun üzerinde çok durduğunu biliyorum. Ve beni de bununla kazandı. Beni tek başına bu çekti. Bugün gençlerimiz eğitimden mahrumlar. Eğitim sadece okula gidip kitabı açmak değildir. Öğrenmektir. Ve öğrendiğini insanlığa uygulamaktır.”