Rev. Dr. Walter H. Wagner kilise tarihi, Yeni Ahit ve dünya dinleri profesörü, Moravian Teoloji Enstitüsü ve Lutheran Teoloji Enstitüsü. İslam üzerine 25 yıldır dersler veriyor. Lutheran Kilisesi’nden 52 yıl önce papazlık ünvanı aldı. “Başlagınçlar ve Sonlar: Fethullah Gülen’in Günümüz Dünyası Vizyonu” ve “Kur’an-ı Kerim’i Açmak: İslam’ın Kutsal Kitabının Tanıtımı” kitaplarının yazarı. Muhlenberg Empie eğitim ödülüne ve Lehigh Diyalog Merkezi tarafından Dinlerarası Diyalog ödülüne layık görüldü.

“Anladığım kadarıyla Hizmet’in meşguliyet alanı cami, medrese ya da dini okullar açmak değil. Bunu başkaları yapabilir. Hizmet’in misyonu ise en temelden, çocuklarla başlamak.”

“Bana göre nüfuza sahip her insan ya da kurum başkalarının kendilerine karşı şüphe duymasına mahkum.”

“Hocaefendi’nin vatanseverliğinden herhangi bir şüphe olduğunu düşünmüyorum. Ruhumuzun Heykelini Dikerken kitabında bunu çok açık bir şekilde ifade ediyor. Türkiye’nin bir İslam ülkesi ya da tamamen seküler bir ülke olması gerektiğini düşünmüyor. Ülkesi ve dünya için en iyisini istiyor. Bence o, hiç bir politik amacı olmayan, ince bir insan.”