Rev. Dr. Walter H. Wagner kilise tarihi, Yeni Ahit ve dünya dinleri profesörü, Moravian Teoloji Enstitüsü ve Lutheran Teoloji Enstitüsü. İslam üzerine 25 yıldır dersler veriyor. Lutheran Kilisesi’nden 52 yıl önce papazlık ünvanı aldı. “Başlagınçlar ve Sonlar: Fethullah Gülen’in Günümüz Dünyası Vizyonu” ve “Kur’an-ı Kerim’i Açmak: İslam’ın Kutsal Kitabının Tanıtımı” kitaplarının yazarı. Muhlenberg Empie eğitim ödülüne ve Lehigh Diyalog Merkezi tarafından Dinlerarası Diyalog ödülüne layık görüldü.

“Bence kendisinin en büyük katkısı, dini aidiyetlere bakmaksızın Tanrı’nın tüm kainatta icraatıyla var olduğunu görme iştiyakı oldu. Dindar bir Müslüman. Bunda şüphe yok. İslam yörüngesi içinde iyi bir şekilde duruyor. Tam ortada. Her iki taraftan da uçlarda değil. Tam ortada.”

“Öğrencilerimde, Türkiye’de ve ABD’de evlerinde bulunduğum birlikte yemek yediğim insanlarda gördüğüm İslam imajında bir ruh inceliği vardı. Bir ihlas.. Birlikte olduğum bu insanlar muhtemelen yargılarında da bu kadar inceler.. Ben kesinlikle her zaman onlar kadar ince olamazdım.”

“Hristiyan toplantılarına katılıp İslam hakkında sunumlar yapıyorum. Ve genelde karşılaştığım sorular da “Neden bizden nefret ediyorlar? Neden bizi öldürmek istiyorlar?” oluyor. Ve ben de diyorum ki: “Kim? Kim size bunu yapıyor? Benim tanıdıklarım yapmıyor” diyorum. Onlara Hocaefendi’nin görüşlerini, duruşunu, “Müslüman terörist olamaz” ifadesini sunuyorum. Bu ısrarın samimi olduğunu.. Hizmet Hareketi içinde geçmişe karşı intikam isteği ya da günümüze karşı bir saldırganlık yoktur. Bu barışçıl bir hareket ve buna şahit olmak Amerikan toplumu için çok önemli.”