Bill Peduto Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh şehrinin belediye başkanıdır. Pittsburgh il meclisinde 19 yıl görev yaptı. Pittsburgh tarihinde yönetim reform yasasının en kapsamlı paketini hazırladı. Şehrin doğu ucunun yeniden imar edilmesinde aktif rol oynadı. Pittsburgh’un çevreci girişimlerde liderliğinin korunmasını ve güçlendirilmesini destekledi.

“Ben Hizmet Hareketi’ni, anlayış üzerine kurulu bir hareket olarak görüyorum. Bu hoşgörünün de ötesinde bir şey; farklılıklarımızın varlığını kabullenmeyle yetinmeyip, benzerliklerimizi tespit gayreti aslında. Bu tabi genç yaşta ve eğitimle başlıyor. Dayatarak değil, eğitime yatırım yaparak ve herkesi dini inanışına bakmaksızın diyaloğun bir parçası haline getirerek diyalog faaliyetleri yapıyorlar.”

“Değişim hiçbir zaman tepeden başlamaz, bu asla böyle olmamıştır. Büyük toplum ve kültür hareketleri daima tabanda başlamışlardır. İşte bu açılımlar, bir nevi tohum atmak ve çıkan fidanların büyümelerini seyretmektir; sonrasında ise kalbi ve fikri açık insanlara, onlarla birlikte çalışabileceğimizi göstermek için birer fırsattır. Hizmet Hareketi’nin yaptığı da tam olarak budur.”

“Sayın Gülen, bu benzerlikleri görme fırsatını elde edebilmiş birisi. Bu bazen kullanması güç bir argümandır. Zorluklarla karşılaştığımızda ve sıkıntılı dönemlerden geçerken genellikle içinde bulunduğumuz durumdan dolayı suçlayacak birilerini ararız. Bunu birey olarak da yaparız, şehir ve hatta ülke olarak da. Sayın Gülen ise tercihini bireyler, şehirler, ve ülkeler arasında köprü kurmak için çalışmaktan yana kullanmış, ve bu sayede eski sorunları çözme adına yeni metodlar bulmayı hedeflemiş.”