Chas W. Freeman, Jr. Amerikan bir diplomat, iş adamı ve yazardır. Suudi Arabistan’da ABD büyükelçisi olarak görev yaptı. ABD Çin Politikası Vakfı’nda eş başkanlık ve Ortadoğu Politikası Konseyi’nde başkanlık görevlerini yürüttü. Uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu savunma sekreteri yardımcısı (1993-94) olarak görev yaptı. Bugün Board of Projects International, Inc. adlı şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor.

“Bana göre Hizmet, yani tüm hareket, Gülen’in şahsı üzerine değil öğretileri üzerine kurulu. Tabi ki etkileyici bir karakter ancak kendisini çok sergilememesi çarpıcı bir durum. Yaşantısıyla düşüncelere, şahsını ön plana çıkarmadan daha çok önem verdiğini gösterdiğini düşünüyorum.”

“Hizmet’in iyi işler yapmaya yönelik itici bir güç olduğunu düşünüyorum. Müntesiplerini başkalarına yardım için zamanlarından ve kaynaklarından fedakarlıkta bulunmaya itiyor.”

“Hizmet’in Türk siyaseti ve toplumunun cazibesini fazlasıyla arttırdığını düşünüyorum. Türkiye’ye normalde hiç gitmeyecek, ya da gitmiş ancak sadece Yunan şehirlerinin kalıntılarını görmüş, modern Türkiye’ye ait hiç bir şey görmemiş insanlara Türkiye’yi tanıtmakla kalmıyor, aynı zamanda dışarda makul bir Türkiye imajı da yansıtıyor. Yani Türkiye’nin bugün sahip olduğu gibi tamamen yeni uluslararası bir imaja sahip olması büyük bir başarı ve bu büyük ölçüde Hizmet’in sayesindedir.”

““Genel olarak dünyada iki çeşit insan olduğunu düşünüyorum. Fikirlerinin kendilerinden daha önemli olduğuna inanan ve kendi keşfettikleri şeyler için başkalarını nazara vermeye hazır insanlar vardır. Bir de her yapılanı sahiplenmeyi ve kendi ünlerini arttırmayı isteyen insanlar vardır. Gülen tamamen birinci tur insan grubuna giriyor.”