Chas W. Freeman, Jr. Amerikan bir diplomat, iş adamı ve yazardır. Suudi Arabistan’da ABD büyükelçisi olarak görev yaptı. ABD Çin Politikası Vakfı’nda eş başkanlık ve Ortadoğu Politikası Konseyi’nde başkanlık görevlerini yürüttü. Uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu savunma sekreteri yardımcısı (1993-94) olarak görev yaptı. Bugun Board of Projects International, Inc. adlı şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor.

“Hakkında bilgi edindikçe, bu okulların seküler merkezli ve sosyal ve etik değerlere ciddi önem verdiğini gördüm. Bu çok önemli.”

“Hizmet Hareketi ve temsil ettiği öğretilerin bir bakıma günümüzdeki dini tablonun en rahatsızlık verici ve istenmeyen bazı yönlerine karşı bir panzehir olduğunu düşünüyorum.”

“Hizmet’in herhangi bir inanca sahip olmayanlar arasında İslam’ın saygınlığına katkıda bulunduğu konusunda şüphe yok. Müslüman değilim ancak Sayın Gülen’in öğretilerinde hayran olduğum birçok nokta var. Ve bu bir gayri Müslim olarak İslam’a karşı sempati duymamı sağlıyor. İlgimi çekiyor, beni itmiyor.”

“Bence Hizmet gerçekten benzerine az rastlanır cinsten. Kökenini dinden alıyor ancak uygulamada oldukça seküler. Bir bakıma Türkiye’de olan tüm iyi şeylerin sembolü haline gelmiş. Türk toplumu ve siyaseti uluslararası alanda bir örnek olarak görülmeye başladı.”