Joyce M. Davis Harrisburg-Pennsylvania Dünya İşleri Konseyi’nin başkanıdır. Amerikan Ulusal Halk Radyosu eski dışişleri editörü ve haber personeli direktörüdur.1997’de dünyanın farklı yerlerindeki Müslüman liderlerle yaptığı röportajları içeren “Cihat ve Barış Arasında: İslam’da Portreler” adlı kitabını yayımladı. 2003’te “Şehitler: Ortadoğu’da Masumiyet, İntikam ve Çaresizlik” adlı kitabını yayımladı. ABD Barış Enstitüsü eski akademi üyesi ve Uluslararası Güvenlikte Kadınlar danışma kurulu eski üyesidir.

“Bence Hizmet Hareketi’nin en önemli katkısı, insanların, özellikle Amerika’dakilerin, İslam ve Müslümanlar hakkında daha iyi bir izlenim edinmelerine yardımcı olması, ve onları bilgilendirmesidir. İnsanlar dünyanın geri kalanı hakkında bilgi sahibi olmadan hoşgörülü olmayı öğrenemezler. Bu yüzden insanların dikkatini bu yöne çekebilme, diğer ülkeler hakkında ve İslam dünyası hakkında daha bilgili olmalarını sağlama adına eğitim, dünyanın en önemli meselelerinden biridir, ve belki de barışın olmazsa olmazlarındandır.”

“Kanaatimce Türkleri ve Hizmet Hareketi mensuplarını tanıyan pek çok insan, kendi kafasındaki İslam düşüncesinin ne kadar farklı olduğunu anlamıştır. Militan, her an saldırmaya hazır insanlar değil, arkadaş canlısı ve uysal insanlar görmüşlerdir. Gülen, iyi vakit geçiren, hayatı ve toplumu seven, zor bile olsa herkese el uzatıp kendine düşeni yapmaya hazır olan insanlar görmüşlerdir. Yani, bu çok iyi bir imaj, ama maalesef birçok Batılı insanın gözündeki Müslüman imajı bu değil.”

“Hizmet Hareketi olmasaydı ve bu hareketin mensupları iyilikseverliklerini ve dostane tavırlarını bu kadar yaymasalardı, Amerikan toplumu Türkiye’ye bu kadar kucak açmaz ve onu bu kadar takdir etmezdi. Dahası, gerek yerel ve gerekse ulusal seviyedeki Amerikalı liderler, Türklere ve Türkiye’ye karşı bu kadar yakın davranmazlardı. Bu, dünya barışı adına çok önemli. Sizlerin sadece iki ülke arasındaki üst seviyeden, yüzeysel ve diplomatik ilişkilere değil, daha derine inip, temelde insanları birleştirmeye odaklanmanızın ne kadar önemli olduğunu anlatamam.”