Peder Paul J. Kottke, Denver’daki University Park United Metodist Kilisesi’nde kıdemli bir papazdır. Illif Teoloji Enstitüsü 1981 mezunudur. Denver Şehir Papazlıkları kurucu müdürü idi. 1982’de United Metodist Kilisesi tarafından papaz ünvanı verildi. Illiff Teoloji Enstitüsü’nde kalkınma direktörü (1985-88), Warren UM Kilisesi’nde papaz olarak çalıştı (1988-95).

“Sorgulamak istediğim dar bir diyalog imajı var. İki insanın bir masa etrafında oturup, güçlü inançları hakkında konuştuğu.. Ve genelde de sadece birbirine bağırıp çağırmaya dönüşen… Birbirlerini dinlemedikleri.. Diyalog, daha derin ilişkilere doğru gitmeli. Bu hareketin bir nevi öncüsü olarak Fethullah Gülen’in bunun anlaşılmasına yardımcı olduğunu düşünüyorum. Diyaloğun oturup bakış açımın duyulmasında ısrar etmek olmadığını…”

“Hiç bir tecrübemde, hiç birinde, bu toplantıları bir propagandayı yayma amacıyla kullandığınızı görmedim. Daha doğrusu, katıldığım bu bir araya gelmelerde Mozaik Derneği’nin “Hoş geldiniz” den başka bir şey dediğini gerçekten duymadım.”

“Özellikle bugün 21. yüzyılda, dindar insanlardan toplum hayatına dahil olmalarının beklendiğine inanıyorum. Toplumumuza sağlık ve şifa getirmemizin beklendiğine, vazifemizin insanların dinini değiştirip, kilisemizi, camimizi ya da sinagogumuzu büyütmek olmadığına inanıyorum. Canlı isek ve yaşıyorsak bunlar zaten büyüyecektir ama bu bizim vazifemiz değil. Vazifemiz hayatlarına bir anlam kazandırmak için çabalayan insanlara ulaşmak.”