Peder Paul J. Kottke Denver’daki University Park United Metodist Kilisesi’nde kıdemli bir papazdır. Illif Teoloji Enstitüsü 1981 mezunudur. Denver Şehir Papazlıkları kurucu müdürü idi. 1982’de United Metodist Kilisesi tarafından papaz ünvanı verildi. Illiff Teoloji Enstitüsü’nde kalkınma direktörü (1985-88), Warren UM Kilisesi’nde papaz olarak çalıştı (1988-95).

“Bunlar ince, inançlarına oldukça bağlı, ve bugün burada bulundukları toplumu özellikle bilim ve teknolojiyle iştigal ettiren insanlar. Fethullah Gülen’e büyük bir bağlılık duyan insanlar… Ama onun emiri altında olduklarını düşünmüyorum. Ya da onun emir verdiğini… İnsanları hayatlarını değiştirecek, inanç ilişkili bir hayata davet ediyor ve insanlar da bu şekilde hayatlarını yaşıyor. Dolayısıyla, harekete dair düşüncelerim oldukça etkileyici.”

“Denver’da, Mozaik’le olan 5 yıllık birlikteliğim boyunca, ne zaman bir bilgi yüzeye çıksa dikkatimi verdim. Ve yüzeye çıkan bu bilgiler hep tutarlı oldu ki bu benim için çok önemli. Birisi size aslında gerçek olmayan bir imaj sunuyor ise bunun bir noktadan sonra tutarsızlaşacağına inanıyorum.”

“Din şiddeti meşrulaştırmaz. Şiddeti meşru gören bir Tanrı’ya inanmıyoruz. Şiddeti meşru gören bir Allah’a inanmıyoruz. Dolayısıyla eğitimin elzem olduğunu söyleyen bir İslami sesin olması çok önemli. Ve Gülen Hareketi’nin okullarının bunu öğrettiğini düşünüyorum.”