Prof. Dr. Inam’u-l Haq, Elmhurst Üniversitesi’nde İslamî Çalışmalar Profesörüdür ve, aynı zamanda, Katolik Teoloji Birliği’nde de İslam üzerine dersler vermektedir. Uluslararası Strateji ve Politika Enstitüsü’nün kurucu üyelerinden biri olup İnsan Hakları İzleme Örgütü Chicago Komitesi’nde ve Katolik Teoloji Birliği Cardinal Bernadine Merkezi’nin Yönetim Kurulu’nda görev yapmıştır. 2008 yılında ise, Community Builders Chicago şubesi tarafından Toplumsal Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür.

“Hizmet, kimlikler ve sloganlardan ziyade, değerler üzerinden yol alan bir yaklaşımı benimsemiştir.”

“… insanları, kimlikler yerine ortak değerlere koşmaya davet ediyorlar çünkü kimliklerin çatışmalara yol açacağı yerde, değerlerin dostluk ilişkileri kuracağını biliyorlar.”

“Amerika’ya ve genel olarak İslam dünyasına bakacak olursanız, Müslümanların dinlerarası camiaya aşağı yukarı 11 Eylül hadiselerinden sonra dahil olduğunu görürsünüz. 11 Eylül öncesindeki faaliyetler oldukça az ve sınırlıydı.

Yani, üzerinde düşünülmüş bir felsefe ve uzun vadeli bir hedef olmaktan ziyade, bir nevî hayatta kalma içgüdüsü ve meydana gelen bir felakete verilmiş sosyal bir tepki mahiyetindeydi.

Hizmet ve Sayın Fethullah Gülen ise bunu çok önceden fark etmişti; bu kavramın önem ve değerini küreselleşen dünyanın ışığında fark etmişlerdi.”

“Düşkün olanlara yardım etmek dinî ve ahlâkî sorumluluklarımızdan biridir ve Hizmet’in de dünyanın farklı yerlerindeki faaliyetlerinin altında bu bilincin bulunduğunu düşünüyorum. Bunu yaparak, aynı zamanda, İslamiyet’in insanî yönünü ortaya koymuş oluyorlar.”