Prof. Dr. Inamu’l-Haq, Elmhurst Üniversitesi’nde İslamî Çalışmalar Profesörüdür ve, aynı zamanda, Katolik Teoloji Birliği’nde de İslam üzerine dersler vermektedir. Uluslararası Strateji ve Politika Enstitüsü’nün kurucu üyelerinden biri olup İnsan Hakları İzleme Örgütü Chicago Komitesi’nde ve Katolik Teoloji Birliği Cardinal Bernadine Merkezi’nin Yönetim Kurulu’nda görev yapmıştır. 2008 yılında ise, Community Builders Chicago şubesi tarafından Toplumsal Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür.

“Peygamberimiz (SAV) der ki; barış, nezaket ve sevgi ile başarabileceklerinizi savaş, güç ve çatışma ile başaramazsınız. İşte o [Fethullah Gülen] da aynen bunu yapıyor, aynen buna inanıyor.”

“Sayın Gülen’in, ilim ile erdemin bir ve tek olduğu klasik İslam geleneğimizi temsil ettiğini düşünüyorum. Böylece, Gülen Hoca, ilim ile erdem, ilim ile karakter, ilim ile inanç, maddî gelişim ile maneviyat arasında uygun bir denge oluşturacaktır.”

“Sonuç olarak, kanaatimce, Hizmet, din adamlarından bir otorite kurmak yerine, ‘neden şu prensipler üzerinde buluşmuyoruz’, diye bir çağrıda bulunuyor. Yönetim hangi prensipler üzerine kurulmalı? Güzel bir yönetim nedir? Kur’an bu noktada ne diyor? Peygamber bu noktada ne diyor? İnsanlık ne diyor, o insanlık ki her daim iyi bir yönetim üzerine, en güzel hükümet şekli üzerine, vatandaşlık ve insan hakları üzerine kafa yormuştur. Kişiler üzerine bir güç bina etmek yerine neden bir değerler sistemi oluşturup o değerlere sadık kalmıyoruz?.. gibi sorular soruyorlar.”

“Hizmet’in yapmış olduğu şey, genel olarak Türk toplumunu kalkındırmak ve sonrasında, daha geniş bir kapsamda, Müslüman ve topyekun insan toplumunu kalkındırmak olmuştur.”