İmam Wahy ud-Deen Shareef halihazırda Irvington, New Jersey’de bulunan Waarith ud Deen Mescidi’nde imamlık görevine devam etmektedir. New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden mezun olan Shareef, bir mühendislik ve üretim proje danışmanlığı ve program yönetimi şirketi olan Shareef Profesyonel Hizmetler adlı şirketin de başkanlığını yapmaktadır. Newark Şehri Belediye Başkanı Danışmanı ve Ekonomi ve Konut Geliştirme Bölümü Direktörü olarak görev yapmıştır. İmam Shareef, aynı zamanda, Newark Dinlerarası Umut ve Barış Konseyi’nin ortak kurucusu ve konseyde bir yönetim kurulu üyesidir.

“…Fethullah Gülen Hoca’nın desteklemiş olduğu ve Hizmet Hareketi’nin de kurması için teşvikçisi olduğu dinlerarası diyaloğun, entellektüel gelişimin genişletilmesinin ve insanlardaki manevî gelişimin aydınlanmasının önemli bir yönünü teşkil ettiğini düşünüyorum.”

“Dinlerarası diyalog kavramının bize, var olan problemleri fark etmenin yanında, bu problemlere çözüm getirebilmek adına birlikte çalışma potansiyelimize de bir göz atma olanağını sağladığını düşünüyorum.”

“Hizmet Hareketi’nin eğitim noktasındaki yerini tasdik etmemizin önemli olduğunu düşünüyorum çünkü, Muhammed Peygambere vahyolunun ilk kelime “İkra!” “Oku!” idi.”

“Son zamanlarda, Amerika’da STEM diye bir şey var, Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik üzerine odaklanan bir tür eğitim modeli olarak kullanılıyor. Ben onu biraz değiştirmek istiyorum çünkü Hizmet Hareketinin de STEM’e odaklandığını düşünüyorum, açılımı şöyle; Bilim, Teknoloji, Ahlâk ve Matematik, çünkü ahlâk üzerine de belli bir odaklanmanın olması gerekiyor.”