İmam Wahy ud-Deen Shareef halihazırda Irvington, New Jersey’de bulunan Waarith ud Deen Mescidi’nde imamlık görevine devam etmektedir. New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden mezun olan Shareef, bir mühendislik ve üretim proje danışmanlığı ve program yönetimi şirketi olan Shareef Profesyonel Hizmetler adlı şirketin de başkanlığını yapmaktadır. Newark Şehri Belediye Başkanı Danışmanı ve Ekonomi ve Konut Geliştirme Bölümü Direktörü olarak görev yapmıştır. İmam Shareef, aynı zamanda, Newark Dinlerarası Umut ve Barış Konseyi’nin ortak kurucusu ve konseyde bir yönetim kurulu üyesidir.

“… benim anladığım kadarıyla, Hizmet Hareketi, temel kaide olarak, topluma iyilik, güzellik ve işlevsellik kazandırmak, yardıma muhtaç olanlara yardım etmek, ihtiyaç sahibi olanlara yardım sağlamak, eğitime ihtiyacı olana eğitim sağlamak için insanların takip ettiği sosyal bir ahlak sistemidir.”

“Hizmet Hareketi vasıtasıyla sağlanan sağlık hizmeleri; bence başkalarının da ders çıkarabileceği ve belki de, öyle ümit ederim ki, Amerika’da da benzerini oluşturabilecekleri bir modeldir.”

“Fethullah Gülen Hoca’nın yapmış olduğu çalışmalar, İmam Varisuddin Muhammed’in Amerika’da, özellikle Amerika’nın şehir içi bölgelerinde yaşayan Afrikan Amerikalılarla yapmış olduğu çalışmalarla çok benziyor. O zamanlarda da, o bölgelerde, sosyal bir takım hareketlere, sosyal bir sorumluluğa, ahlâkın ve edebin gelişmesine, bir bilincin gelişmesine, entellektüel kapasitenin ve insanın potansiyelinin gelişmesine çok fazla ihtiyaç duyuluyordu.”

“Hizmet Hareketi ve Fethullah Gülen Hoca’nın ortaya koymuş olduğu en önemli katkılardan birisinin insanlardaki sosyal bilincin uyandırılması olduğunu düşünüyorum. İnsanların birbirlerine karşı sorumlu olduklarının farkına vararak yetiştirilmesidir.”