Leonard Petlakh Kings Bay Y adlı Musevi toplum merkezinin yöneticisidir. New York’daki Hebrew Free Loan Society adlı faizsiz kredi veren bir kurumda yöneticilik yaptı. Hunter College’ta Rusça ve Sovyet Musevileri Tarihi dersleri veriyor. 2005 Genç Profesyoneller Ödülü’ne layık görüldü.

“Fethullah Gülen’i sadece Müslüman Türklerden oluşan bir hareketin lideri olarak görmüyorum ya da sadece İslami bir hareketin lideri olarak. Bana göre o global bir lider.”

“Hizmet Hareketi’nin İslam’ın gerçek yüzünü dünyaya gösterdiğini düşünüyorum. Son 15 yıldır özellikle Batı’da bir çok insanın İslam’la çok da bağdaştırmadığı, sevgi ve insanlığa adanmışlık yönünü.”

“Hizmet mensupları başka birçok kaliteli okulun olduğu yerlerde okullar açıyor. Geleceğin liderlerini yetiştiren kaliteli okullar açıyorlar. Genç öğrencileri hayatta başarılı olabilmeleri için hazırlıyorlar. Dolayısıyla bundan 5-10-15 yıl sonra, matematik, fen vb. alanlarında kaliteye önem veren Hizmet okullarında aldıkları eğitim sayesinde çok daha iyi durumda olan binlerce insan olacak.”

“Türk Kültür Merkezi ve diğer Hizmet mensuplarını zor durumdaki halka yiyecek, battaniye ve benzeri ihtiyaçları dağıtırken görme ayrıcalığını yaşadım. Mağdurlar farklı çevrelerden insanlardı. Büyük bir çoğunluğu Müslüman ya da Türk değildi. Bu Hizmet Hareketinin yardıma ve sosyal sorumluluğa verdiği değerin çok güzel bir örneği.”