Gazeteci, editör Chouidaou Traore, Mali’de “Yeni Ufuk” adlı günlük gazetenin yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. Siyaset bilimi ve gazetecilik-muhabirlik üzerine eğitim alan Traore, aynı zamanda, Mali’nin önde gelen “Nouvel Horizon” ve “Le Soir Bamako” adlı iki gazetesinin de kurucusudur. Suudi Arabistan’da yedi yıl Mali konsolosu olarak görev yapmıştır. 2013 yılında ise, seçimlere, Mali başkan adayı olarak girmiştir.

“Kanaatimce, hareketin en büyük katkısı, barışçıl yollarla fikir alış verişinde bulunmak üzere insanları bir araya getiriyor olmasıdır.”

“Hizmet Hareketi bize şiddet içerikli yöntemler, şiddet dolu sözler kullanmadan, birlikte konuşmanın, görüşlerimizi paylaşmanın ve meseleler üzerine tartışmanın yollarını öğretiyor. Bence bu çok güzel bir şey.”

“Hizmet Hareketi adına Mali’de yaşayan Türk gençleri için şartlar çok zor—ama buna rağmen çok seviyorlar— ………………… onları her daim herkese karşı mütebessim görüyorum. Ve bu benim kalbime işliyor. Bilirsiniz, bir kişi iyilikle muamelede bulunduğu zaman, kalpten kalbe bir yol çiziliyor. Bunu çok seviyorum. Bunu gerçekten çok seviyorum.”