İmam Askia Muhammad Yeni Afrika Ekonomik Kalkınma Konseyi başkanıdır. Amerika Müslümanlar Derneği’nin üyesi. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Dinler arası diyalog çalışmaları yürütüyor. Hapishanede din görevlisi olarak çalışıyor.

“Türkiye, Müslüman dünyasına hizmet etme gibi hususi bir onur ve ayrıcalığa sahip bir ülke. 638 yıl gibi uzun bir süredir İslam’ın kuruluşu ve kalkınmasında liderlik yapıyor. Türk insanı ve Türk Müslüman toplumunun İslam’ı temsil etme şeklinden öğrenebileceğimiz çok şey var. İslam’ı temsil yöntemlerine son derece hayranım ve saygı duyuyorum.”

“Yaptığı işlere bakınca, Fethullah Gülen, İslam’ın tüm insanlığın ortak ihtiyaçlarına hitap ettiği düşüncesini özümsemişe benziyor. Eğitim vurgusu, matematik, fen bilimleri, ve de bilimsel yeniliklere verilen önemin doğru dengeyi sağladığını düşünüyorum.”

“İnanıyorum ki belki 20-30 yıl sonra İslam’ı daha önce hiç görmediğimiz bir halde göreceğiz. Toplumda Müslüman alimler, Müslüman mühendisler, Müslüman astronotlar, Müslüman mucitler ve Müslüman doktorların ortaya çıktığını göreceğiz. Müslümanların sporda ön plana çıktığını göreceğiz. Tüm bunlar çok önemli.”