New York-Buffalo şehrinde bulunan Masjid Nu’man’daki imamlık görevine devam eden Fajri Ansari, aynı zamanda, Buffalo Şehir Yüksekokulu erkek basketbol takımının antrenörlüğünü yapıyor. 2010-2011 sezonunda, Ansari takımını SUNYAC (New York Eyalet Üniversitesi Atletik Kongresi) Şampiyonluğu’na taşıdı. Buffalo Şehir Yüksekokulu’nda Kayıtlar Yardımcı Direktörü ve Eğitimde Özel Fırsatlar Programı Kayıtları’nın Direktörü olarak görev yaptı. New York Eyalet Üniversitesi (SUNY) Brockport kampüsünde, danışma ve rehberlik üzerine Mastır’ını tamamladı.

“Bunun [Hizmet Hareketi’nin] bir hareketin ve—adı üzerinde—hizmet etmek ve eğitime odaklanmak üzerine toplu bir gayretin parçası olduğunu fark ettim.”

“Maneviyat ile pratiği bir arada buluyorsun. Manevî anlamda yükselmek adına yalnızca İslamiyet’i okumak ve incelemek değil, bunun yanında, pratik anlamda da hizmet sunmak ve eğitmek adına ciddi bir gayret görüyorum.”

“Gördüğüm kadarıyla, sanırım, yapılan en önemli katkı, eğitim ve iş yapma yoluyla kaynakları bir araya getirip, bu birleşmeyi insanlığa hizmet noktasında işletmek olmuştur.”

“Ve şunu da söylemeliyim, başkalarının inançları, prensipleri ya da kültürüne saldırmakla vakit harcamıyor.”

“Bir kişi, bir Müslümanı nasıl tanırsın, diye sorduğu zaman bunun cevabı, merhametlidir, cömerttir, yardımseverdir, şeklinde olmalıdır. Bu itibar, en iyi biziz, en güçlü biziz diye dayatan kişilerin önüne geçmelidir.”