Chicago bölgesi, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Yönetici Müdürü olan Ahmed Rehab, Illinois Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünü bitirdikten sonra DePaul Üniversitesi’nde Yazılım Mühendisliği alanında da yüksek lisansını tamamladı. Halihazırda American Islamic College’da öğretim görevlisi olan Rehab, aynı zamanda, Göçmen ve Mülteci Hakları Illinois Koalisyonu’nda yönetim kurulu üyesi olarak hizmet veriyor.

“Kısaca hizmet etmek anlamını taşıyan Hizmet Hareketi, bir kurum olmaktan ziyade, gönüllülerden oluşan bir toplumsal harekettir. Bu insanlar kendi özgür iradeleriyle bu hareketin bir parçaşı olmayı seçiyorlar ve işte bunun, hareketin en güçlü noktasını oluşturduğunu düşünüyorum; insanlar harekete dahil olmak için ilham alıyorlar.”

“Sayın Fethullah Gülen ya da Hizmet camiasında tanındığı şekliyle, Hocaefendi, bence günümüz dünyasının en önemli liderlerinden birisidir. Çünkü kendisi hem çok özgün hem de çok etkili bir liderlik stiline sahip.”

“Bence, o gerçek bir lider çünkü değişimi ilk olarak kişinin kendisinde arıyor. O kişiyi baştan inşaa ediyor. Çoğu kurum, hareket ve çoğu lider kendine takipçi bulma peşinde. Hocaefendi ise takipçi arayışında değil; o liderler oluşturma arayışında.”

“Hizmet’in katkılarını tek bir kaleme indirecek olursak, Doğu ile Batı’nın amansız bir anlaşmazlığın içinde olup yaradılıştan gelen bir şekilde düşman oldukları efsanesini yıkmış olmasıdır diyebiliriz…”

“İslamiyet bir ürün değildir. Açıktır ki, biz Müslümanlar için, İslamiyet bir hayat biçimidir. Fakat, bir işletmeden daha önemsiz değildir ve kesinlikle daha yüksek standartlarda bir çalışmayı hak ediyordur. Hizmet’in yapmış olduğu şey, İslamî çalışmalara yüksek bir standart getirmek olmuştur.”

“Dünya üzerindeki diğer Müslüman hareketlerle karşılaştırdığımızda, kanaatimce, Hizmet’i özgün kılan şey, Hizmet’te çalışan kişilerin bir şeyi öğrenene kadar onu bilmiyor olduğunu varsaymasıdır. Soru soruyorlar; dinliyorlar.”