Houston Üniversitesi Sosyal Hizmetler Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Ira Colby, aynı zamanda Texas eyaletinde lisansli bir klinik sosyal hizmetler uzmanıdır. Sosyal Hizmetlere Giriş, Halkın Mesleği adlı popüler ders kitabının ortak yazarlığını yapmış ve Sosyal Hizmetler Eğitimi Konseyi’nin Başkanı olarak önceki yıllarda görev yapmıştır.

Dekan Colby’nin çalışmalarıyla bir çok ödülün sahibi olmaya layık görülmüştür. Bunların arasında; Virginia Commonwealth Üniversitesi Sosyal Hizmetler Fakültesi Şeçkin Mezunlar Ödülü, Texas Eyaleti Senatosu’ndan Eyalete Üstün Katkı Ödülü, ve Texas-Arlington Üniversitesi’nden Eğitimde Mükemmeliyet Ödülü’ dür.

“Sayın Gülen inanılmaz bir şahıs. Houston şehrinde kurulan dinlerarası diyalog kurumundan kişilerle tanışana kadar kendisi ve çalışmaları hakkında bilgi sahibi değildim. Tanıdıktan sonra, olabileceklerimiz ve olmamız gerekenler noktasında dünya adına vizyon sahibi bir insan olduğunu keşfettim.”

“…yazdıklarını okumaya daldıkça, onun sade bir Müslümandan çok daha fazlası olduğunu gördüm; o bir dünya insanıdır.”

“Sınır tanımayan bir hareket bu. Sınırlar, insan olarak, birbirimizi ayırmak için oluşturduğumuz coğrafî kısıtlamalardır. Hizmet’in yapmış olduğu şey ise, bu sınırları yıkarak, esasında şunu söylemektir; biz tüm dünyanın tek bir ulus devletiyiz.

Haddizatında, birbirimiz ile, birbirimiz için ve birbirimiz adına iş yapma noktasında sorumluluklarımız var.”