Prof. Dr. Muhammad Shafiq, Rochester-New York’ta, Nazareth College’da İslamî ve Dinî Çalışmalar Profesörü. Brian ve Jean Hickey Dinlerarası Çalışmalar ve Diyalog Merkezi’nin direktörü olarak görev yapıyor. Prof. Dr. Shafiq, Dinlerarası Diyalog: Müslümanlar için Bir Rehber (2012) kitabının yazarı ve ABD, Çad, Nijer, Endonezya ve Belçika gibi ülkelerde, bir çok dinlerarası alanda lider yetiştirme programının öncülüğünü yapmış bulunuyor.

“Hizmet Hareketi’nin yapmış olduğu çalışmaların daha devamlı ve kalıcı surette olduğunu düşünüyorum. Yalnızca felaketlerin vurduğu belli zamanlarda yardım sağlamaktan ziyade gerçek manada merhametli insanlar yetiştirmeye gayret ediyorlar.”

“Hizmet Hareketi’nin, işte, gerçek manada, Resulullah’ın (sav) İslamiyet’in nurunu tüm dünyaya yayma noktasındaki Peygamberane metodolojisini takip ettiğini düşünüyorum.”

“Bu insanlar, kendilerini hiçe sayarak, insanlığın elinden tutmak için çalışan Müslümanlar . Dünyada böyle insanlara ihtiyacımız var.”

“Dinlerarası diyalog kavram olarak Kur’an’da var. Taarrüf diyalogtur; teavün diyalogtur. Taarrüf, Kur’an’da geçen şu ayeti anlatır; Allah sizi farklı dinler, farklı renkler, farklı ırklar ve farklı kültürlerde yarattı ki birbirinizi tanıyasınız. Ve birbirinizi tandıktan sonra, birbirinizle iş birliği içinde çalışırsınız.”

“Diyalog bir diğerini anlayabilmek demektir. Ve karşındakini tanıdığın vakit, işte o zaman, Allah’ın bütün yarattıklarının iyiliği adına birlikte çalışabilirsiniz.”