Prof. Dr. Muhammad Shafiq, Rochester-New York’ta, Nazareth College’da İslamî ve Dinî Çalışmalar Profesörü. Brian ve Jean Hickey Dinlerarası Çalışmalar ve Diyalog Merkezi’nin direktörü olarak görev yapıyor. Prof. Dr. Shafiq, Dinlerarası Diyalog: Müslümanlar için Bir Rehber (2012) kitabının yazarı ve ABD, Çad, Nijer, Endonezya ve Belçika gibi ülkelerde, bir çok dinlerarası alanda lider yetiştirme programının öncülüğünü yapmış bulunuyor.

“Onun düşünce tarzına baktığınızda, gerçekten farklı olduğunu anlarsınız. Sevginin ana tema olarak işlendiğini ve sevgiyi merhamet ile birleştirdiğini görürsünüz.”

“…sevgiden, merhametten bahsediyor. Sayın Fethullah Gülen’in ortaya koyduğu düşünceyi çok güzel anlatıyor bu. 21.yy’da Müslümanlardan metodolojimizi değiştirmemizi istiyor, insanlığı bir araya getirmemizi, birleştirmemizi, yaralarını sarmamızı istiyor.”

“Tevhid hakikati Allah’ın Bir ve Tek olması anlamına gelir. Aynı zamanda, insanlığın da tekliğini anlatır. Dolayısıyla, Tevhid hakikatini bölemeyiz; Tek olan Allah’a ibadet edip insanlığın ıslahını düşünmemek olamaz. Hizmet Hareketi’nde Tevhid hakikatinin, insanlığın tekliği anlayışına göre benimsendiğini görüyoruz.”

“İslam dünyasında yaşamış olduğumuz sıkıntı, çok konuşmamız fakat Peygamberin bize öğrettiği şekilde iş yapmayışımız, işi pratiğe dökmeyişimizdir.

Günümüzde bunun eksikliğini yaşıyoruz. Milyarlarca Müslüman var ama baktığımızda insanî yardım çalışmaları göremiyoruz, çevreyi ıslah çalışmaları göremiyoruz. Bu noktalarda gerideyiz.

Esasında, Hizmet Hareketi Müslümanların aklına bu düşünceleri de getiriyor. Diyor ki, bakınız, bizim işimiz yalnızca camide oturup namaz kılmak değildir, bizim işimiz namazlarımızı eda ettikten sonra ileri atılıp Allah’ın yarattıklarının elinden tutmaktır.”