1994’den beri Kuzey Amerika Boşnak İslam Derneği’nin Dini Lideri. Graduate Theological Foundation’da (İlahiyat Mezunları Vakfı) İslami Çalışmalar alanında doktorasını tamamladı. Bosna Gazi Hüsrev Bey Medresesi ve Sarayeva Üniversitesi mezunu. 2004 İslami Çalışmalar Hz. Mevlana Rumi Ödülü’nü aldı.

“Hizmet Hareketi, takip edenlerine ve onunla temas kuran bütün insanlara, modernitenin İslamiyet’e düşman olmadığını öğretiyor.”
“Bu hareketin Müslümanların modern dünyaya nasıl entegre olacağını bilen ve daha geniş bir toplum içerisine entegre olma gibi bir vizyona sahip olan, tanıdığım tek Müslüman hareket olduğunu söyleyebilirim.”

“Bu hareket, insanların İslamiyet’e din değiştirmelerinin peşinde olmaktan ziyade, dinler-arası çalışmalar vasıtasıyla, başka insanlarla temas kurmaya, onları tanımaya, başkalarına yardım etmeye çalışıyor. Yaşadıkları bölgelerde başkalarını İslamiyet ve Müslümanların varlığından haberdar etmeye, aynı zamanda, onları da başkalarına yardım etmesini teşvik etmeye gayret ediyor. ”

“Eğer imkanımız varsa, yardıma muhtaç herhangi birini biliyorsak—ister Müslüman olsun, ister olmasın, bir insan olduğu sürece—ona yardım etmek birer insan olarak bizim vazifemizdir.  Bu çizgi, İslamiyet’in ruhu ile, Hz. Muhammed (sav)’in bize öğrettiklerinin özü ile birebir örtüşmektedir.”