Haim Beliak

Haim Beliak

Rabbi Haim Beliak, Polonya Musevi Yenilenmesi Dostları Merkezi’nin Yöneticisidir. Yetişkin Yahudiler için İbranice dersleri veren “HaMifgash” Derneği’nin kurucusu ve dini lideridir.

Claremont Okulları’nda vaiz ve haham olarak 19 yıl görev yaptı.

“Hizmet Hareketi’nin çok ciddi bir yanı olduğunun da farkındayım, ama bir kulak verecek olursanız, Hizmet’ten bir insan ile karşılaştığınızda duyacağınız ilk şeyin, “Bir çay alır mısın? Baklavaya ne dersin? İnsan insana bir ilişki kuralım,” olduğunu göreceksiniz. Onlarla diyaloğumun önemli bir parçasını oluşturuyor bu muhabbet.”

“Açıklık, dinî bir açıklık ve insanlara karşı duyulan ilgi sayesinde, İslam ve özellikle de Hizmet Hareketi, Batı toplumlarında hakim olan negatif imajları düzeltme noktasında olumlu bir katkıda bulunabiliyor.”

….

“Bu isim başlı başına, “Kimse Yok Mu? Dinleyen Biri Var Mı? Umurunda olan Biri Var mı?” derken, her dindar kişinin yapması gereken ciddi bir nefis muhasebesidir. Retorik bir söylem değildir bu; kişinin kendine sorması gereken, “Fakir insanların sesine kulak veriyor muyum? Benden daha az imkanlara sahip olan kimselerin sesine kulak veriyor muyum?” sorusudur.”

“Sayın Gulen, öğrettiği şeylere dair sorgulamalara maruz kalan ya da olayları manipüle edebileceğine inanan siyasetçilerin hedefine aldığı ilk insan değildir. Dolayısıyla, bu sorgulamalar karşısında insanların onurlu bir şekilde dimdik durması beni çok etkiledi. Bunu yapabilmek kolay bir şey değildir.”