Gilbert Friend Jones

Dr. Gilbert Friend Jones

Chicago Crystal Lake Protestan Kilisesi’nde kıdemli papaz olarak görev yapan Dr. Gilbert Friend Jones, Kuzey Amerika Dinlerarası Diyalog Merkezi yönetim kurulu üyesidir. Princeton Dinbilimleri Fakültesi’nde yüksek lisans ve Washington Howard Üniversitesi’nde Din Bilimleri üzerine doktora yaptı.

“Sayın Fethullah Gülen’in sunmuş olduğu hediyenin de bir manada bu olduğunu düşünüyorum… bizler de bugün dünya denilen bir evin içinde birlikte yaşıyoruz—istesek de istemesek de bir evi paylaşıyoruz. Bu nedenle, birbirimizi sevmeyi, saymayı, anlamayı, ve birlik içinde çalışmayı nasıl öğrenmeliyiz?”

“Öte yandan, Hizmet’in, dünyadaki fakirliğin üstesinden gelme noktasında, kendine has yöntemleri ile mücadele ettiğini düşünüyorum. Bir çok yön itibariyle, başkaları tarafından da örnek alınacak bir model mahiyetinde bu yöntemler.”

“Sanırım şöyle denilebilir; dünyaya yayılan, belli kaynakları olan, ve aynı zamanda bir kalp taşıyan, sosyal bir hareket bu… iş kalpte bitiyor… Bu Türk bir kavramı değil mi? Hem de o kadar Türk ki. Her zaman kalpten geliyor.. her zaman kalpten akıyor..”

“Yani, Hz. İsa demişti ki, ‘onları meyvelerinden tanıyacaksınız,’ ve ben de, Chicago’da, dinler-arası diyaloğa müthiş bir adanmışlık olduğunu görüyorum, farklı dinden insanları bir araya getirmeyi başarıyorlar; muhtaç olan insanlara yardım etmek için oluşturulmuş dünya çapında bir hareket bu; eğitimde mükemmeliyeti yakalamaya dair bir adanmışlık görüyorum.”