Amir Hussain

Prof. Dr. Amir Hussain

Prof. Dr. Amir Hussain, Loyola Marymount Üniversitesi-Los Angeles kampüsünde İlahiyat Çalışmaları profesörü. Çok sayıda ilmî makale yazan Hussain, İslam, özellikle de Kuzey Amerika kıtasındaki çağdaş Müslüman toplumları, üzerine araştırmalar yapıyor. Amir Hussain, aynı zamanda, Yağ & Su: İki İnanç, Bir Yaratıcı (2006) kitabının yazarı.

Prof. Dr. Hussain, konuşmasında, Hizmet Hareketi’nin “hayatın içinde birer Müslüman olmak” ve topluma “hizmet etmek” ve toplumda “adaleti sağlamak” gibi konulardaki gayretlerini ele alıyor.

İnsanların başkalarına hizmet edebilmek için sağladığı vasıtaların çeşitli katmanları üzerine konuşuyor, ve şu sözleri ekliyor, “dindar olabilmek için illa ki bir imam olup camiide namazları kıldırmak zorunluluğu kalkıyor ortadan; ister bir gazeteci, ister bir fotoğrafçı, istersen de bir öğretmen olabiliyor ve aynı zamanda iyi bir Müslüman olarak yaşamını sürdürebiliyorsun.”

“Onu [Hizmet Hareketini] diğerlerinden ayıran özellik, onun eğitim ve dinler-arası diyaloğa vermiş olduğu önem ve özendir.”