Jihad Turk

Jihad Turk

Claremont Lincoln Üniversitesi Yönetim Kurulu üyelerinden olan Jihad Turk, Müslüman bilim adamı ve dinî liderleri eğiten Beyan Claremont Enstitüsü’nün kurulmasında öncü bir rol üstlenmiştir. Halihazırda Enstitü’nün başkanlığını yürüten Turk, bir akademisyen olarak, aynı zamanda İslam hukuku, Amerika’daki Müslüman toplumu, dinlerarası diyalog, ve İslamî Reform Hareketleri üzerine çalışmalar yürütüyor. Beyan Claremont’a gelmeden önce, Jihad Turk, Güney Kaliforniya İslam Merkezi’nde imamlık ve idarecilik görevinde bulunmuştur.

Konuşmasında, Jihad Turk, Hizmet Hareketi’nin günümüz İslam dünyası ve kültürüne nasıl katkıda bulunduğuna dair fikirlerini açıklıyor.

Müslümanların, özellikle de Amerika’da, çoğu zaman yanlış anlaşılan bir azınlık olduğundan bahseden Turk, Hizmet Hareketi’nin, Müslümanların medya yoluyla yanlış temsil edilmesi yerine kendi sesleriyle kendilerini ifade etme yolundaki gayretlerini, “bu hepimizin olağanüstü faydalandığı bir hizmettir” şeklinde tanımlıyor.

“Ne yazık ki, günümüz dünyasında, çoğu Müslüman psikolojik bir çöküntü, bir ümitsizlik haliyle boğuşmakta,” diyen Turk, mağdur psikolojisiyle, insanlara sunacak bir şeyi olmadığı hissinde boğulan çoğu Müslüman’a nazaran, Hizmet Hareketi ’ndeki “kayda değer duruş farkı”ndan bahsediyor.

“‘İslam dünyasının sorunu nedir’ gibi sorular içinde boğulmak yerine, ‘acaba Müslümanlar olarak dünyayı daha yaşanılası bir yer kılmak için neler yapabiliriz’ duruşunun hakim olduğunu görüyorum,” diyor.